Základní škola Svobodná zahájila svoji činnost ve školním roce 1990/91. Stala se tak jednou z prvních škol v dějinách tehdejšího Československa, která začala pracovat na principech waldorfské pedagogiky. Na založení školy se podíleli nadšenci z řad rodičů, učitelů, ale i státních a městských úředníků.

S impulsem k založení školy přišel pan Ing. Karel Samec, který se o tuto oblast zajímal již za minulého režimu a bezprostředně v roce 1990 se ujal organizace kurzů v Písku. Jeho myšlenka našla oporu v řediteli školského úřadu Mgr. Petru Píchovi i u Městského úřadu v Písku.

První třída začínala v budově bývalé mateřské školy na Hradišti, třídním učitelem byl pan Luboš Vrba. Poté se škola přestěhovala na dva roky do Smrkovic, konečně čtvrtým rokem se usídlila v budově končící 10. mateřské školy v ulici Dr. M. Horákové v Písku. Kromě Ilony Šťastné nikdo z tehdejších učitelů ve škole dnes již nepůsobí. Vzpomeňme alespoň jména dalších třídních učitelů: Luboš Vrba, Libuše Kotková, Iva Schneedorferová,  Pavla Holková a další. Vznik nové školy se zcela jiným pojetím výuky nebyl jednoduchý. Navíc se vše dělo o rok dříve než na jiných waldorfských školách.

V roce 2006 se škola přestěhovala do objektu ZŠ T. Šobra. Tato škola se početně velmi zmenšila a město proto rozhodlo o hospodárném využití velkého objektu. Až do dnešních dnů funguje škola v tomto objektu jako samostatný subjekt.

Od roku 1990 fungovala ve městě také waldorfská mateřská škola Sluníčko na sídlišti Jih v budově bývalých jeslí. Díky mnohaletému zájmu rodičů a podpoře Města Písek bylo v roce 2000 otevřeno druhé oddělení, ale na druhém konci města, v budově bývalých jeslí na sídlišti Logry. Když se tedy po mnoha letech uvolnila budova na Dr. M. Horákové, byla sem sestěhována dvě oddělení waldorfské MŠ Sluníčko, která dosud fungovala na dvou oddělených místech v Písku. Zároveň Město Písek financovalo rozsáhlou rekonstrukci objektu a od září 2010 zde fungují čtyři oddělení waldorfské MŠ Sluníčko v krásných prostorách. Na jejich zútulnění se velkou měrou podíleli učitelky MŠ i rodiče, za což jim patří velký dík.