Každoročně se naše škola zapojuje do této celosvětové akce na podporu vzdělávacích aktivit. Nejčastěji formou info stánku na Adventním jarmarku a darováním části výtěžku jarmarku na WOW day.

Co je to WOW day?
Waldorf One World – žáci waldorfských škol pomáhají dětem po celém světě.

Formou jednodenních brigád, sponzorských běhů, divadelních a hudebních představení, jarmarků zaměřených na prodej výrobků žáků a rodičů, cirkusových představení na veřejných místech nebo dalších jiných aktivit shromažďují žáci waldorfských škol finanční prostředky pro lepší životní podmínky a podmínky pro vzdělávání dětí na celém světě.

Od roku 1994 získali žáci waldorfských škol v celé Evropě přibližně 1,5 milionu eur na podporu waldorfských i jiných vzdělávacích iniciativ.

Ve většině zemí nejsou waldorfské školy, školky a léčebně vzdělávací instituce dotovány státem. Mnohé z nich denně bojují za svoji existenci, zatímco se snaží dětem zpřístupnit humánní pedagogiku. Často to znamená už i to, že denně dostanou teplou polévku!

Nápad s WOW-Day vznikl ve spolupráci Freunde der Erziehungskunst s European Council of Steiner Waldorf Education (ECSWE). Při jednom setkání podávala zprávu norská waldorfská učitelka Astrid Bjönness o tradici žáků všech norských středních škol, kteří jeden den v roce získávají prací finanční prostředky pro dobročinné účely (v Německu existuje mezi státními školami podobný projekt s názvem „Žáci pomáhají žít“, díky němuž se napomáhá projektům na Balkánu). Ostatní kolegové byli z této zprávy nadšeni – a ihned jim byl uložen úkol zorganizovat pro evropské waldorfské školy podobnou akci.

V prvních letech se na WOW-Day podílelo okolo 20 škol, později to bylo již dvakrát více škol – kromě německých škol především také školy ze Skandinávie. Díky angažovaným žákům a učitelům se získalo přes 60.000 eur!

Získané sponzorské dary jsou zasílány organizaci Freunde der Erziehungskunst; tyto prostředky jsou 100% rozděleny na dané projekty. Úhrady za bankovní převody přebírá výše zmíněná organizace, aby se zbytečně neutratil ani jeden cent!

V roce 2004 v rámci akčního týdnu waldorfských škol se žákům ze 112 německých waldorfských škol podařilo získat naráz 356.000 eur pro iniciativy v Africe. V roce 2009 se uskutečnil další WOW-Day, na němž se podílelo 111 německých a 9 jiných evropských škol – a získaly tehdy prostředky ve výši 278.000 eur, které podpořily přes 40 iniciativ ve dvaceti zemích.

WOW-Day se stal nejenom v Německu rozšířenou akcí, ale je již organizovaným mezinárodním projektem – kromě Evropy i na ostatních kontinentech. Tato akce je spolupořádaná se Spolkem svobodných waldorfských škol tak, že v konkrétní den spojí waldorfské školy své síly a společně se angažují ve svém nejbližším okolí, aby získaly pro děti z celého světa co nejvíce finančních darů za účelem zlepšení jejich životních podmínek.

Můžete se podívat také na německé webové stránky o WOW Day.