Waldorfská Základní škola Svobodná Písek a W sdružení Písek z. s. pořádají letos 15. ročník celostátní přehlídky divadelních představení waldorfských škol. Samotná přehlídka se uskuteční od středy 1. června do soboty 4. června 2022 v Písku, kde na čtyřech kulturních scénách vystoupí 379 účinkujících, kteří odehrají 22 představení. Představí se 18 souborů základních a středních waldorfských škol z celé ČR.

Každoroční přehlídku dramatické práce waldorfských škol letos doprovodí dva profesionální hosté – Simona Babčáková a divadelní soubor Studio dell'arte. V roli hlasového poradce pro pořádající soubor se představí Valérie Zawadská. Jejich účast zarámuje důležitost a význam této divadelní události. Vstupné je na všechna divadelní představení po celou dobu zdarma.

Uskuteční se také tři pouliční představení. Ve čtvrtek 2.6. v 15 hodin zahraje U Kamenného mostu svou loutkovou poháku Dlouhý Široký a Bystrozraký Studio dell'arte, hned po něm od 16 hodin rozezní svou harfu Kateřina Kamenská koncertem Harfa a hlas. V pátek 3.6. v 15 hodin vystoupí U Kamenného mostu s Duhovými pohádkami divadelní soubor Copánek.

V Městské knihovně se bude 2.6. od 17:30 hodin konat koncert Kvarteta waldorfských učitelů a rodičů s názvem Krajina hlasů. Čtvrteční večer vyvrcholí improvizační besedou s tváří letošního ročníku Simonou Babčákovou. Na tu se diváci mohou těšit 2.6. od 19:30 hodin v Divadle Fráni Šrámka.

Divadelní workshopy pro děti z 1. stupně ZŠ Svobodná proběhnou 1.6. dopoledne.

Jedním z typických rysů přehlídky Duhového divadla je vždy výběr klasických divadelních her. Souvisí to se vzdělávacím aspektem dramatické výchovy na waldorfských školách. Můžeme se těšit na osvědčené autory jako je např. Karel a Josef Čapkovi, Jan Werich, W. Shakespeare, Moliére, Antoine de Saint Exupéry, Jan Drda, Jaroslav Foglar. Programové nabídce jako vždy tradičně kralují komedie. V divadelním zpracování uvidíme velmi oblíbený kus Fan Vavřincové, Taková normální rodinka. Dále autorské představení Oldřicha Janeby Šneci v aspiku nebo filmem inspirované představeni Pelíšky od Petra Šabacha. Mezi autorskými představeními kralují hra Jana Váchala Pan a paní Fantomasovi, na jehož zrodu se podílela hlasová poradkyně přehlídky, paní Zawadská, nebo hra autora Petra Tomšů Best in Covid. V režii Zdenky Jelenové uvidíme představení Georgese Feydeaua Dívka od Maxima. Dále nás čekají představení Začarovaný vůl, Dům čtyř letor, Občanka a Cesta kolem světa za 80 dní.

Hrát se bude zejména na největších píseckých scénách: Divadlo F. Šrámka, divadlo Pod čarou a Velký sál Kulturního domu, ale také v Městské knihovně. Přehlídku Duhové divadlo již tradičně zahájí hostitelská ZŠ Svobodná. Organizačně přehlídku zajišťuje přes 20 dobrovolníků z řad rodičů, učitelů a příznivců divadla. Přehlídka má své pevné místo i u písecké kulturní veřejnosti a trvale je řazena mezi nejvýznamnější kulturní akce ve městě. Díky stále rostoucímu zájmu o tuto přehlídku předpokládají organizátoři účast cca 2000 diváků, která se navýší o počet diváků či náhodně kolemjdoucích, kteří shlédnou pouliční představení. Na přehlídku jsou zváni návštěvníci regionu, pozvánky putují do obchodů, provozoven, škol, díky propagaci na plakátech a programech také do regionálních a kulturních infocenter, celorepublikový dosah zajišťujeme spoluprací s webovými portály Kam po Česku, Kudy z nudy, Informuji.cz, Kultura 365.cz, Kulturne.com, Vylety-zabava.cz.

Přehlídka se koná za velké podpory Města Písek, Jihočeského kraje, firem Natural Písek, Fošum cars, S.n.o.p., Kam po Česku a Lesy Písek a v úzké spolupráci s Centrem kultury, Divadlem Pod čarou, Městskou knihovnou, DDM, Elimem Písek, o.s., RC Fazole a Tanečním studiem T-Dance.

Věříme, že tato velká událost občerství a kulturně obohatí nejen obyvatele našeho města.

Kontakt: Mgr. Jitka Čápová, manažerka přehlídky, t: 731 275 690, jitkacap@centrum.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ