TISKOVÁ ZPRÁVA - 16. ročník, rok 2023

16. ročník celostátní přehlídky divadelních představení waldorfských škol pořádají v Písku waldorfská Základní škola Svobodná a W sdružení Písek z. s.

Letošní ročník se uskuteční od 31. 5. do 3. 6. 2023 a bude co do počtu účastníků zatím největším. Do Písku se sjede 26 souborů z celé republiky a na píseckých kulturních scénách vystoupí přes 500 dětí.

Letos poprvé budou děti kromě Divadla Fráni Šrámka a Divadla Pod čarou účinkovat i v prostorách kina Portyč, a to zejména z důvodů většího hlediště. Tak jako každý rok i letošní ročník má své profesionální hosty. Těmi letošními jsou již osvědčený divadelní soubor Studio dell'arte a herečtí manželé Jana Janěková a Igor Chmela. Beseda s nimi se koná 1.6. od 20:00 hodin v Divadle Fráni Šrámka.

Během přehlídky budou moci malí diváci shlédnout dvě pouliční představení Studia dell'arte - 1. 6. Sněhurka a 2. 6. Popelka, vždy od 14:30 hodin u Kamenného mostu.

Nádvoří písecké Městské knihovny bude v pátek 2. 6. od 16:00 hodin patřit souboru Waldorfské školy z Prahy Dědiny, který vystoupí v režii Věry Janebové s hrou W. Shakespeara Veselé paničky Windsorské.

V rámci akce „Noc kostelů“ proběhne v pátek od 19:00 v prostorách Husitské náboženské obce koncert Přátel Svobodky.

Tak jako každý rok, mohou se i letos návštěvníci přehlídky těšit na klasické divadelní hry autorů jako jsou W. Shakespeare, J.B. Thomas, J. Werich a J. Voskovec nebo Molière.

V programové nabídce mají letos velké zastoupení pohádky. Osmé třídy ZŠ Svobodná se představí s Velkou doktorskou pohádkou a se Sněhovou královnou. Ostravské Waldorfské lyceum si připravilo zpracování známého pohádkového muzikálu Ať žijí duchové, jejich ZŠ přiveze Děvčátko Momo a ukradený čas a ZŠ Waldorfská z Litoměřic zahraje pohádku Chytří bratři.

Vedle pohádek hrají prim i letos komedie. Deváťáci z Písku nastudovali známou komedii Slaměný klobouk, lyceáni z Českých Budějovic diváky jistě potěší klasickou komedií Charleyova teta. Dále nás čekají např. komedie Prolhaný Henry Zatloukal, Oskar a další.

Diváci si budou moci vybrat mezi dvěma zpracováními známé detektivní hry A. Christie Vražda v Orient expresu, kterou ztvární studenti waldorfských škol z Pardubic a Plzně.

Autorské představení Oldřicha Janeby Strach brankáře při penaltě si připravila 9. třída waldorfské ZŠ z pražské Dědiny. Vážnější tón zastoupí představení Deváté srdce, Muzikál Kytice, Pan Kaplan má stále třídu rád, Farma zvířat a Mistr a Markétka.

Přehlídku Duhové divadlo již tradičně zahájí hostitelská ZŠ Svobodná. Organizačně přehlídku zajišťuje přes 20 dobrovolníků z řad rodičů, učitelů, absolventů ZŠ Svobodná a příznivců divadla. Přehlídka má své pevné místo i u písecké kulturní veřejnosti a trvale je řazena mezi nejvýznamnější kulturní akce ve městě.

Přehlídka se koná za velké podpory Města Písek, Jihočeského kraje a společností a firem z regionu – generálním partnerem je letos restaurace Kozlovna U Plechandy, dále pak Sportcentrum Písek, Lesy Písek, Zahradnictví Melo, Ateliér Racek, Natural Písek, Fošum cars, S.n.o.p. A v úzké spolupráci s Centrem kultury, Divadlem Pod čarou, Městskou knihovnou, DDM, Elimem Písek, o.s., RC Fazole.

Věříme, že tato velká událost občerství a kulturně obohatí nejen obyvatele Písku.

Kontakt: Mgr. Jitka Čápová, manažerka přehlídky, t: 731 275 690, jitkacap@centrum.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ