TISKOVÁ ZPRÁVA - 17. ročník, rok 2024

Už 17. ročník celostátní přehlídky divadelních představení waldorfských škol pořádají v Písku waldorfská ZŠ Svobodná a W sdružení Písek z. s.

Letošní ročník se uskuteční od 12. 6. do 15. 6. 2024 a zúčastní se ho 24 souborů z celé republiky. Svá představení soubory odehrají na všech významných píseckých kulturních scénách. V Divadle Fráni Šrámka, v Divadle Pod čarou a v kině Portyč. Letošní novinkou je bohatý doprovodný venkovní program v centru města. Připravena jsou pouliční vystoupení hudebníků, tanečníků, cirkusových umělců či loutkoherců.

Tak jako každý rok i letošní ročník má své profesionální hosty. Program Duhového divadla svou návštěvou obohatí herec pražského Vinohradského divadla a vynikající dabér Aleš Procházka, s nímž budou mladí herci besedovat ve čtvrtek 13. 6. v Divadle Fráni Šrámka. Dále do Písku zavítají herečka Valérie Zawadská nebo moderátor, herec a propagátor Storytellingu Justin Svoboda. Těm bude patřit čtvrteční resp. páteční odpoledne v Městské knihovně.

Menším návštěvníkům jistě udělají radost dvě venkovní vystoupení divadla Studio dell´arte a cirkusové představení Jirky Sadily zakončené workshopem žonglování. A protože letos si v Písku připomínáme starobylou tradici voroplavby na řece Otavě, budou si moct návštěvníci během přehlídky užít zážitkové projížďky na lodičkách.

Díky spolupráci s Městskou knihovnou bude možné shlédnout ve foyer Knihovny výstavu plakátů s názvem Divadelní plakát. Autory děl jsou žáci osmých a devátých tříd waldorfských škol a plakáty jsou přímou pozvánkou na vystoupení jejich souboru v rámci letošního ročníku Duhového divadla.

A co si letos soubory připravily? Těšit se můžeme například na zpracování klasických děl od autorů jako jsou C. Goldoni, O. Wilde, E. Bass, L. Stroupežnický, J. K. Tyl, A. Christie, K. Poláček nebo J. Nestroy.

V programové nabídce jistě zaujmou tituly známé z televizních obrazovek - komedie Jak utopit doktora Mráčka, Limonádový Joe nebo Rebelové. Netradičně budou k vidění i představení hraná v anglickém jazyce.

Nouze nebude ani o autorská představení. Osmáci z Písku si připravili pohádkový příběh manželů Čápových Cesta ke štěstí. Osmáci z Ostravy se svou hrou No Time to Wait reagují na aktuální téma týkající se klimatických změn a lyceáni z Českých Budějovic svou hru Chyběly nám bílé perutě pojali jako generační výpověď o nich samotných.

Přehlídku Duhové divadlo ve středu 12. 6. tradičně zahájí hostitelská ZŠ Svobodná. Organizačně přehlídku zajišťuje přes 20 dobrovolníků z řad rodičů, učitelů, absolventů ZŠ Svobodná a příznivců divadla. Přehlídka má své pevné místo i u písecké kulturní veřejnosti a je trvale řazena mezi nejvýznamnější kulturní akce ve městě.

Akce se koná za velké podpory Města Písek a společností a firem z regionu. Generálními partnery přehlídky jsou letos restaurace Kozlovna U Plechandy a německá nadace AG Stiftung. Dále pak Protocycles s.r.o., Lesy města Písku s.r.o., Racek ateliér s.r.o., Natural Písek s.r.o., Fošum cars s.r.o., ArtPropag, Slunce ve skle, Rádio Otava, Centrum kultury města Písek, Divadlo Pod čarou a Městská knihovna.

Věříme, že tato velká událost občerství a kulturně obohatí nejen obyvatele Písku.

Kontakt: Mgr. Jitka Čápová, manažerka přehlídky, tel: 731 275 690, jitkacap@centrum.cz

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ